China Chiristian Daily

- December 15, 2017 -

Culture

Grammys 2018 Complete List of Nominees: JAY-Z Takes The Lead

By M. Grace
on November 29, 2017 04:11 AM

grammys-2016
Grammys 2016: (credit: Screenshot)

Grammy 2018 nominations are already here!

On Tuesday, November 28, Andra Day revealed the Big 4 categories for the much-awaited ceremony live on CBS " This Morning."

JAY-Z is leading with his eight nominations including album of the year, song of the year, record of the year and best rap album.

Kendrick Lamar follows with seven nominations. Bruno Mars is in the third most-nominated artist with his six nominations. Sza, Khalid, produer No I.D. and Childish Gambino follow with five nominations.

The complete list of Grammy 2018 nominees below, as enumerated by Billboard:

General Field

Category 1 - Record Of The Year

(Award to the Artist and to the Producer(s), Recording Engineer(s) and/or Mixer(s) and mastering engineer(s), if other than the artist.)

  • Redbone

     Childish Gambino

     Ludwig Goransson, producer; Donald Glover, Ludwig Goransson, Riley Mackin & Ruben Rivera, engineers/mixers; Bernie Grundman, mastering engineer

  • Despacito

     Luis Fonsi & Daddy Yankee Featuring Justin Bieber

     Josh Gudwin, Mauricio Rengifo & Andrés Torres, producers; Josh Gudwin & Jaycen Joshua, engineers/mixers; Dave Kutch, mastering engineer

  • The Story Of O.J.

     JAY-Z

     JAY-Z & No I.D., producers; Jimmy Douglas & Gimel "Young Guru" Keaton, engineers/mixers; Dave Kutch, mastering engineer

  • HUMBLE.

     Kendrick Lamar

     Mike Will Made It, producer; Derek "MixedByAli" Ali, James Hunt & Matt Schaeffer, engineers/mixers; Mike Bozzi, mastering engineer

  • 24K Magic

     Bruno Mars

     Shampoo Press & Curl, producers; Serban Ghenea, John Hanes & Charles Moniz, engineers/mixers; Tom Coyne, mastering engineer

General Field

Category 2 - Album Of The Year

(Award to Artist(s) and to Featured Artist(s), Songwriter(s) of new material, Producer(s), Recording Engineer(s), Mixer(s) and Mastering Engineer(s) credited with at least 33% playing time of the album, if other than Artist.)

  • "Awaken, My Love!"

     Childish Gambino

     Ludwig Goransson, producer; Bryan Carrigan, Donald Glover, Ludwig Goransson, Riley Mackin & Ruben Rivera, engineers/mixers; Donald Glover & Ludwig Goransson, songwriters; Bernie Grundman, mastering engineer

  • 4:44

     JAY-Z

     JAY-Z & No I.D., producers; Jimmy Douglas & Gimel "Young Guru" Keaton, engineers/mixers; Shawn Carter & Dion Wilson, songwriters; Dave Kutch, mastering engineer

  • DAMN.

     Kendrick Lamar

     DJ Dahi, Sounwave & Anthony Tiffith, producers; Derek "MixedByAli" Ali, James Hunt & Matt Schaeffer, engineers/mixers; K. Duckworth, D. Natche, M. Spears & A. Tiffith, songwriters; Mike Bozzi, mastering engineer

  • Melodrama

     Lorde

     Jack Antonoff & Lorde, producers; Serban Ghenea, John Hanes & Laura Sisk, engineers/mixers; Jack Antonoff & Ella Yelich-O'Connor, songwriters; Randy Merrill, mastering engineer

  • 24K Magic

     Bruno Mars

     Shampoo Press & Curl, producers; Serban Ghenea, John Hanes & Charles Moniz, engineers/mixers; Christopher Brody Brown, James Fauntleroy, Philip Lawrence & Bruno Mars, songwriters; Tom Coyne, mastering engineer

General Field

Category 3 - Song Of The Year

(A Songwriter(s) Award. A song is eligible if it was first released or if it first achieved prominence during the Eligibility Year. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.)

  • Despacito

     Ramón Ayala, Justin Bieber, Jason "Poo Bear" Boyd, Erika Ender, Luis Fonsi & Marty James Garton, songwriters (Luis Fonsi & Daddy Yankee Featuring Justin Bieber)

  • 4:44

     Shawn Carter & Dion Wilson, songwriters (JAY-Z)

  • Issues

     Benny Blanco, Mikkel Storleer Eriksen, Tor Erik Hermansen, Julia Michaels & Justin Drew Tranter, songwriters (Julia Michaels)

  • 1-800-273-8255

     Alessia Caracciolo, Sir Robert Bryson Hall II, Arjun Ivatury & Khalid Robinson, songwriters (Logic Featuring Alessia Cara & Khalid)

  • That's What I Like

     Christopher Brody Brown, James Fauntleroy, Philip Lawrence, Bruno Mars, Ray Charles McCullough II, Jeremy Reeves, Ray Romulus & Jonathan Yip, songwriters (Bruno Mars)

General Field

Category 4 - Best New Artist

(An artist will be considered for Best New Artist if their eligibility year release/s achieved a breakthrough into the public consciousness and notably impacted the musical landscape.)

  • Alessia Cara
  • Khalid
  • Lil Uzi Vert
  • Julia Michaels
  • SZA

Field 1 - Pop

Category 5 - Best Pop Solo Performance

(For new vocal or instrumental pop recordings. Singles or Tracks only.)

  • Love So Soft

     Kelly Clarkson

  • Praying

     Kesha

  • Million Reasons

     Lady Gaga

  • What About Us

     P!nk

  • Shape Of You

     Ed Sheeran

Field 1 - Pop

Category 6 - Best Pop Duo/Group Performance

(For new vocal or instrumental duo/group or collaborative pop recordings. Singles or Tracks only.)

  • Something Just Like This

     The Chainsmokers & Coldplay

  • Despacito

     Luis Fonsi & Daddy Yankee Featuring Justin Bieber

  • Thunder

     Imagine Dragons

  • Feel It Still

     Portugal. The Man

  • Stay

     Zedd & Alessia Cara

Field 1 - Pop

Category 7 - Best Traditional Pop Vocal Album

(For albums containing at least 51% playing time of new traditional pop recordings.)

  • Nobody But Me (Deluxe Version)

     Michael Bublé

  • Triplicate

     Bob Dylan

  • In Full Swing

     Seth MacFarlane

  • Wonderland

     Sarah McLachlan

  • Tony Bennett Celebrates 90

     (Various Artists)

     Dae Bennett, Producer

Field 1 - Pop

Category 8 - Best Pop Vocal Album

(For albums containing at least 51% playing time of new vocal pop recordings.)

  • Kaleidoscope EP

     Coldplay

  • Lust For Life

     Lana Del Rey

  • Evolve

     Imagine Dragons

  • Rainbow

     Kesha

  • Joanne

     Lady Gaga

  • ÷ (Divide)

     Ed Sheeran

Field 2 - Dance/Electronic Music

Category 9 - Best Dance Recording

(For solo, duo, group or collaborative performances. Vocal or Instrumental. Singles or tracks only.)

  • Bambro Koyo Ganda

     Bonobo Featuring Innov Gnawa

     Bonobo, producer; Bonobo, mixer

  • Cola

     Camelphat & Elderbrook

     Mike Di Scala, Elderbrook & David Whelan, producers; Mike Di Scala, Elderbrook & David Whelan, mixers

  • Andromeda

     Gorillaz Featuring DRAM

     Damon Albarn, Jamie Hewlett, Remi Kabaka & Anthony Khan, producers; Stephen Sedgwick, mixer

  • Tonite

     LCD Soundsystem

     James Murphy, producer; James Murphy, mixer

  • Line Of Sight

     Odesza Featuring WYNNE & Mansionair

     Clayton Knight & Harrison Mills, producers; Eric J Dubowsky, mixer

Field 2 - Dance/Electronic Music

Category 10 - Best Dance/Electronic Album

(For vocal or instrumental albums. Albums only.)

  • Migration

     Bonobo

  • 3-D The Catalogue

     Kraftwerk

  • Mura Masa

     Mura Masa

  • A Moment Apart

     Odesza

  • What Now

     Sylvan Esso

Field 3 - Contemporary Instrumental Music

Category 11 - Best Contemporary Instrumental Album

(For albums containing approximately 51% or more playing time of instrumental material. For albums containing at least 51% playing time of new recordings.)

  • What If

     The Jerry Douglas Band

     The Jerry Douglas Band

  • Spirit

     Alex Han

     Alex Han

  • Mount Royal

     Julian Lage & Chris Eldridge

     Julian Lage & Chris Eldridge

  • Prototype

     Jeff Lorber Fusion

     Jeff Lorber Fusion

  • Bad Hombre

     Antonio Sanchez

     Antonio Sanchez

Field 4 - Rock

Category 12 - Best Rock Performance

(For new vocal or instrumental solo, duo/group or collaborative rock recordings.)

  • You Want It Darker

     Leonard Cohen

  • The Promise

     Chris Cornell

  • Run

     Foo Fighters

  • No Good

     Kaleo

  • Go To War

     Nothing More

Field 4 - Rock

Category 13 - Best Metal Performance

(For new vocal or instrumental solo, duo/group or collaborative metal recordings.)

  • Invisible Enemy

     August Burns Red

  • Black Hoodie

     Body Count

  • Forever

     Code Orange

  • Sultan's Curse

     Mastodon

  • Clockworks

     Meshuggah

Field 4 - Rock

Category 14 - Best Rock Song

(A Songwriter(s) Award. Includes Rock, Hard Rock and Metal songs. For Song Eligibility Guidelines see Category #3. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.)

  • Atlas, Rise!

     James Hetfield & Lars Ulrich, songwriters (Metallica)

  • Blood In The Cut

     JT Daly & Kristine Flaherty, songwriters (K.Flay)

  • Go To War

     Ben Anderson, Jonny Hawkins, Will Hoffman, Daniel Oliver, David Pramik & Mark Vollelunga, songwriters (Nothing More)

  • Run

     Foo Fighters, songwriters (Foo Fighters)

  • The Stage

     Zachary Baker, Brian Haner, Matthew Sanders, Jonathan Seward & Brooks Wackerman, songwriters (Avenged Sevenfold)

Field 4 - Rock

Category 15 - Best Rock Album

(For albums containing at least 51% playing time of new rock, hard rock or metal recordings.)

  • Emperor Of Sand

     Mastodon

  • Hardwired...To Self-Destruct

     Metallica

  • The Stories We Tell Ourselves

     Nothing More

  • Villains

     Queens Of The Stone Age

  • A Deeper Understanding

     The War On Drugs

Field 5 - Alternative

Category 16 - Best Alternative Music Album

(Vocal or Instrumental.)

  • Everything Now

     Arcade Fire

  • Humanz

     Gorillaz

  • American Dream

     LCD Soundsystem

  • Pure Comedy

     Father John Misty

  • Sleep Well Beast

     The National

Field 6 - R&B

Category 17 - Best R&B Performance

(For new vocal or instrumental R&B recordings.)

  • Get You

     Daniel Caesar Featuring Kali Uchis

  • Distraction

     Kehlani

  • High

     Ledisi

  • That's What I Like

     Bruno Mars

  • The Weekend

     SZA

Field 6 - R&B

Category 18 - Best Traditional R&B Performance

(For new vocal or instrumental traditional R&B recordings.)

  • Laugh And Move On

     The Baylor Project

  • Redbone

     Childish Gambino

  • What I'm Feelin'

     Anthony Hamilton Featuring The Hamiltones

  • All The Way

     Ledisi

  • Still

     Mali Music

Field 6 - R&B

Category 19 - Best R&B Song

(A Songwriter(s) Award. For Song Eligibility Guidelines see Category #3. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.)

  • First Began

     PJ Morton, songwriter (PJ Morton)

  • Location

     Alfredo Gonzalez, Olatunji Ige, Samuel David Jiminez, Christopher McClenney, Khalid Robinson & Joshua Scruggs, songwriters (Khalid)

  • Redbone

     Donald Glover & Ludwig Goransson, songwriters (Childish Gambino)

  • Supermodel

     Tyran Donaldson, Terrence Henderson, Greg Landfair Jr., Solana Rowe & Pharrell Williams, songwriters (SZA)

  • That's What I Like

     Christopher Brody Brown, James Fauntleroy, Philip Lawrence, Bruno Mars, Ray Charles McCullough II, Jeremy Reeves, Ray Romulus & Jonathan Yip, songwriters (Bruno Mars)

Field 6 - R&B

Category 20 - Best Urban Contemporary Album

(For albums containing at least 51% playing time of newly recorded contemporary vocal tracks derivative of R&B.)

  • Free 6LACK

     6LACK

  • "Awaken, My Love!"

     Childish Gambino

  • American Teen

     Khalid

  • Ctrl

     SZA

  • Starboy

     The Weeknd

Field 6 - R&B

Category 21 - Best R&B Album

(For albums containing at least 51% playing time of new R&B recordings.)

  • Freudian

     Daniel Caesar

  • Let Love Rule

     Ledisi

  • 24K Magic

     Bruno Mars

  • Gumbo

     PJ Morton

  • Feel The Real

     Musiq Soulchild

Field 7 - Rap

Category 22 - Best Rap Performance

(For a Rap performance. Singles or Tracks only.)

  • Bounce Back

     Big Sean

  • Bodak Yellow

     Cardi B

  • 4:44

     JAY-Z

  • HUMBLE.

     Kendrick Lamar

  • Bad And Boujee

     Migos Featuring Lil Uzi Vert

Field 7 - Rap

Category 23 - Best Rap/Sung Performance

(For a solo or collaborative performance containing both elements of R&B melodies and Rap.)

  • PRBLMS

     6LACK

  • Crew

     Goldlink Featuring Brent Faiyaz & Shy Glizzy

  • Family Feud

     JAY-Z Featuring Beyoncé

  • LOYALTY.

     Kendrick Lamar Featuring Rihanna

  • Love Galore

     SZA Featuring Travis Scott

Field 7 - Rap

Category 24 - Best Rap Song

(A song must contain music and lyrics and must be either a new song or a song first achieving prominence during the eligibility year. (Artist names appear in parentheses.))

  • Bodak Yellow

     Dieuson Octave, Klenord Raphael, Shaftizm, Jordan Thorpe, Washpoppin & J White, songwriters (Cardi B)

  • Chase Me

     Judah Bauer, Brian Burton, Hector Delgado, Jaime Meline, Antwan Patton, Michael Render, Russell Simins & Jon Spencer, songwriters (Danger Mouse Featuring Run The Jewels & Big Boi)

  • HUMBLE.

     K. Duckworth, Asheton Hogan & M. Williams II, songwriters (Kendrick Lamar)

  • Sassy

     E. Gabouer & M. Evans, songwriters (Rapsody)

  • The Story Of O.J.

     Shawn Carter & Dion Wilson, songwriters (JAY-Z)

Field 7 - Rap

Category 25 - Best Rap Album

(For albums containing at least 51% playing time of new rap recordings.)

  • 4:44

     JAY-Z

  • DAMN.

     Kendrick Lamar

  • Culture

     Migos

  • Laila's Wisdom

     Rapsody

  • Flower Boy

     Tyler, The Creator

Field 8 - Country

Category 26 - Best Country Solo Performance

(For new vocal or instrumental solo country recordings.)

  • Body Like A Back Road

     Sam Hunt

  • Losing You

     Alison Krauss

  • Tin Man

     Miranda Lambert

  • I Could Use A Love Song

     Maren Morris

  • Either Way

     Chris Stapleton

Field 8 - Country

Category 27 - Best Country Duo/Group Performance

(For new vocal or instrumental duo/group or collaborative country recordings.)

  • It Ain't My Fault

     Brothers Osborne

  • My Old Man

     Zac Brown Band

  • You Look Good

     Lady Antebellum

  • Better Man

     Little Big Town

  • Drinkin' Problem

     Midland

Field 8 - Country

Category 28 - Best Country Song

(A Songwriter(s) Award. For Song Eligibility Guidelines see Category #3. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.)

  • Better Man

     Taylor Swift, songwriter (Little Big Town)

  • Body Like A Back Road

     Zach Crowell, Sam Hunt, Shane McAnally & Josh Osborne, songwriters (Sam Hunt)

  • Broken Halos

     Mike Henderson & Chris Stapleton, songwriters (Chris Stapleton)

  • Drinkin' Problem

     Jess Carson, Cameron Duddy, Shane McAnally, Josh Osborne & Mark Wystrach, songwriters (Midland)

  • Tin Man

     Jack Ingram, Miranda Lambert & Jon Randall, songwriters (Miranda Lambert)

Field 8 - Country

Category 29 - Best Country Album

(For albums containing at least 51% playing time of new country recordings.)

  • Cosmic Hallelujah

     Kenny Chesney

  • Heart Break

     Lady Antebellum

  • The Breaker

     Little Big Town

  • Life Changes

     Thomas Rhett

  • From A Room: Volume 1

     Chris Stapleton

Field 9 - New Age

Category 30 - Best New Age Album

(For albums containing at least 51% playing time of new vocal or instrumental new age recordings.)

  • Reflection

     Brian Eno

  • SongVersation: Medicine

     India.Arie

  • Dancing On Water

     Peter Kater

  • Sacred Journey Of Ku-Kai, Volume 5

     Kitaro

  • Spiral Revelation

     Steve Roach

Field 10 - Jazz

Category 31 - Best Improvised Jazz Solo

(For an instrumental jazz solo performance. Two equal performers on one recording may be eligible as one entry. If the soloist listed appears on a recording billed to another artist, the latter's name is in parenthesis for identification. Singles or Tracks only.)

  • Can't Remember Why

     Sara Caswell, soloist

  • Dance Of Shiva

     Billy Childs, soloist

  • Whisper Not

     Fred Hersch, soloist

  • Miles Beyond

     John McLaughlin, soloist

  • Ilimba

     Chris Potter, soloist

Field 10 - Jazz

Category 32 - Best Jazz Vocal Album

(For albums containing at least 51% playing time of new vocal jazz recordings.)

  • The Journey

     The Baylor Project

  • A Social Call

     Jazzmeia Horn

  • Bad Ass And Blind

     Raul Midón

  • Porter Plays Porter

     Randy Porter Trio With Nancy King

  • Dreams And Daggers

     Cécile McLorin Salvant

Field 10 - Jazz

Category 33 - Best Jazz Instrumental Album

(For albums containing at least 51% playing time of new instrumental jazz recordings.)

  • Uptown, Downtown

     Bill Charlap Trio

  • Rebirth

     Billy Childs

  • Project Freedom

     Joey DeFrancesco & The People

  • Open Book

     Fred Hersch

  • The Dreamer Is The Dream

     Chris Potter

Field 10 - Jazz

Category 34 - Best Large Jazz Ensemble Album

(For albums containing at least 51% playing time of new ensemble jazz recordings.)

  • MONK'estra Vol. 2

     John Beasley

  • Jigsaw

     Alan Ferber Big Band

  • Bringin' It

     Christian McBride Big Band

  • Homecoming

     Vince Mendoza & WDR Big Band Cologne

  • Whispers On The Wind

     Chuck Owen And The Jazz Surge

Field 10 - Jazz

Category 35 - Best Latin Jazz Album

(For vocal or instrumental albums containing at least 51% playing time of newly recorded material. The intent of this category is to recognize recordings that represent the blending of jazz with Latin, Iberian-American, Brazilian, and Argentinian tango music.)

  • Hybrido - From Rio To Wayne Shorter

     Antonio Adolfo

  • Oddara

     Jane Bunnett & Maqueque

  • Outra Coisa - The Music Of Moacir Santos

     Anat Cohen & Marcello Gonçalves

  • Típico

     Miguel Zenón

  • Jazz Tango

     Pablo Ziegler Trio

Field 11 - Gospel/Contemporary Christian Music

Category 36 - Best Gospel Performance/Song

(This award is given to the artist(s) and songwriter(s) (for new compositions) for the best traditional Christian, roots gospel or contemporary gospel single or track.)

  • Too Hard Not To

     Tina Campbell

     Tina Campbell; Tina Campbell & Warryn Campbell, songwriters

  • You Deserve It

     JJ Hairston & Youthful Praise Featuring Bishop Cortez Vaughn

     JJ Hairston & Youthful Praise Featuring Bishop Cortez Vaughn; David Bloom, JJ Hairston, Phontane Demond Reed & Cortez Vaughn, songwriters

  • Better Days

     Le'Andria

     Le'Andria

  • My Life

     The Walls Group

     The Walls Group; Warryn Campbell, Eric Dawkins, Damien Farmer, Damon Thomas, Ahjah Walls & Darrel Walls, songwriters

  • Never Have To Be Alone

     CeCe Winans

     CeCe Winans; Dwan Hill & Alvin Love III, songwriters

Field 11 - Gospel/Contemporary Christian Music

Category 37 - Best Contemporary Christian Music Performance/Song

(This award is given to the artist(s) and songwriter(s) (for new compositions) for the best contemporary Christian pop, Christian rap/hip-hop, or Christian rock single or track.)

  • Oh My Soul

     Casting Crowns

     Casting Crowns; Mark Hall & Bernie Herms, songwriters

  • Clean

     Natalie Grant

     Natalie Grant; Natalie Grant, songwriter

  • What A Beautiful Name

     Hillsong Worship

     Hillsong Worship; Ben Fielding & Brooke Ligertwood, songwriters

  • Even If

     MercyMe

     MercyMe; David Garcia, Ben Glover, Crystal Lewis, MercyMe & Tim Timmons, songwriters

  • Hills And Valleys

     Tauren Wells

     Tauren Wells; Chuck Butler, Jonathan Smith & Tauren Wells, songwriters

Field 11 - Gospel/Contemporary Christian Music

Category 38 - Best Gospel Album

(This award is given to the artist(s) and any producer(s) or engineer(s) responsible for at least 51% playing time of an album containing at least 51% playing time of newly recorded, vocal, traditional or contemporary/R&B gospel music recordings.)

  • Crossover: Live From Music City

     Travis Greene

  • Bigger Than Me

     Le'Andria

  • Close

     Marvin Sapp

  • Sunday Song

     Anita Wilson

  • Let Them Fall In Love

     CeCe Winans

Field 11 - Gospel/Contemporary Christian Music

Category 39 - Best Contemporary Christian Music Album

(This award is given to the artist(s) and any producer(s) or engineer(s) responsible for at least 51% playing time of an album containing at least 51% playing time of newly recorded, vocal, contemporary Christian music, including pop, rap/hip-hop, or rock recordings. (Subject to eligibility criteria))

  • Rise

     Danny Gokey

  • Echoes (Deluxe Edition)

     Matt Maher

  • Lifer

     MercyMe

  • Hills And Valleys

     Tauren Wells

  • Chain Breaker

     Zach Williams

Field 11 - Gospel/Contemporary Christian Music

Category 40 - Best Roots Gospel Album

(This award is given to the artist(s) and any producer(s) or engineer(s) responsible for at least 51% playing time of an album containing at least 51% playing time of newly recorded, vocal, traditional/roots gospel music, including country, Southern gospel, bluegrass, and Americana recordings. (Subject to eligibility criteria))

  • The Best Of The Collingsworth Family - Volume 1

     The Collingsworth Family

     The Collingsworth Family

  • Give Me Jesus

     Larry Cordle

     Larry Cordle

  • Resurrection

     Joseph Habedank

     Joseph Habedank

  • Sing It Now: Songs Of Faith & Hope

     Reba McEntire

     Reba McEntire

  • Hope For All Nations

     Karen Peck & New River

     Karen Peck & New River

Field 12 - Latin

Category 41 - Best Latin Pop Album

(For albums containing at least 51% playing time of new Latin pop recordings.)

  • Lo Único Constante

     Alex Cuba

  • Mis Planes Son Amarte

     Juanes

  • Amar Y Vivir En Vivo Desde La Ciudad De México, 2017

     La Santa Cecilia

  • Musas (Un Homenaje Al Folclore Latinoamericano En Manos De Los Macorinos)

     Natalia Lafourcade

  • El Dorado

     Shakira

Field 12 - Latin

Category 42 - Best Latin Rock, Urban or Alternative Album

(For albums containing at least 51% playing time of new Latin rock, urban or alternative recordings.)

  • Ayo

     Bomba Estéreo

  • Pa' Fuera

     C4 Trío & Desorden Público

  • Salvavidas De Hielo

     Jorge Drexler

  • El Paradise

     Los Amigos Invisibles

  • Residente

     Residente

Field 12 - Latin

Category 43 - Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano)

(For albums containing at least 51% playing time of new regional Mexican (banda, norteño, corridos, gruperos, mariachi, ranchera and Tejano) recordings.)

  • Ni Diablo Ni Santo

     Julión Álvarez Y Su Norteño Banda

  • Ayer Y Hoy

     Banda El Recodo De Cruz Lizárraga

  • Momentos

     Alex Campos

  • Arriero Somos Versiones Acústicas

     Aida Cuevas

  • Zapateando En El Norte

     Humberto Novoa, producer (Various Artists)

Field 12 - Latin

Category 44 - Best Tropical Latin Album

(For albums containing at least 51% playing time of new tropical Latin recordings.)

  • Albita

     Albita

  • Art Of The Arrangement

     Doug Beavers

  • Salsa Big Band

     Rubén Blades Con Roberto Delgado & Orquesta

  • Gente Valiente

     Silvestre Dangond

  • Indestructible

     Diego El Cigala

Field 13 - American Roots Music

Category 45 - Best American Roots Performance

(For new vocal or instrumental American Roots recordings.  This is for performances in the style of any of the subgenres encompassed in the American Roots Music field including Americana, bluegrass, blues, folk or regional roots. Award to the artist(s).)

  • Killer Diller Blues

     Alabama Shakes

     Alabama Shakes

  • Let My Mother Live

     Blind Boys Of Alabama

     Blind Boys Of Alabama

  • Arkansas Farmboy

     Glen Campbell

     Glen Campbell

  • Steer Your Way

     Leonard Cohen

     Leonard Cohen

  • I Never Cared For You

     Alison Krauss

     Alison Krauss

Field 13 - American Roots Music

Category 46 - Best American Roots Song

(A Songwriter(s) Award. Includes Americana, bluegrass, traditional blues, contemporary blues, folk or regional roots songs. For Song Eligibility Guidelines see Category #3. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.)

  • Cumberland Gap

     David Rawlings

     David Rawlings & Gillian Welch, songwriters (David Rawlings)

  • I Wish You Well

     The Mavericks

     Raul Malo & Alan Miller, songwriters (The Mavericks)

  • If We Were Vampires

     Jason Isbell And The 400 Unit

     Jason Isbell, songwriter (Jason Isbell And The 400 Unit)

  • It Ain't Over Yet

     Rodney Crowell Featuring Rosanne Cash & John Paul White

     Rodney Crowell, songwriter (Rodney Crowell Featuring Rosanne Cash & John Paul White)

  • My Only True Friend

     Gregg Allman

     Gregg Allman & Scott Sharrard, songwriters (Gregg Allman)

Field 13 - American Roots Music

Category 47 - Best Americana Album

(For albums containing at least 51% playing time of new vocal or instrumental Americana recordings.)

  • Southern Blood

     Gregg Allman

  • Shine On Rainy Day

     Brent Cobb

  • Beast Epic

     Iron & Wine

  • The Nashville Sound

     Jason Isbell And The 400 Unit

  • Brand New Day

     The Mavericks

Field 13 - American Roots Music

Category 48 - Best Bluegrass Album

(For albums containing at least 51% playing time of new vocal or instrumental bluegrass recordings.)

  • Fiddler's Dream

     Michael Cleveland

  • Laws Of Gravity

     The Infamous Stringdusters

  • Original

     Bobby Osborne

  • Universal Favorite

     Noam Pikelny

  • All The Rage - In Concert Volume One [Live]

     Rhonda Vincent And The Rage

Field 13 - American Roots Music

Category 49 - Best Traditional Blues Album

(For albums containing at least 51% playing time of new vocal or instrumental traditional blues recordings.)

  • Migration Blues

     Eric Bibb

  • Elvin Bishop's Big Fun Trio

     Elvin Bishop's Big Fun Trio

  • Roll And Tumble

     R.L. Boyce

  • Sonny & Brownie's Last Train

     Guy Davis & Fabrizio Poggi

  • Blue & Lonesome

     The Rolling Stones

Field 13 - American Roots Music

Category 50 - Best Contemporary Blues Album

(For albums containing at least 51% playing time of new vocal or instrumental contemporary blues recordings.)

  • Robert Cray & Hi Rhythm

     Robert Cray & Hi Rhythm

  • Recorded Live In Lafayette

     Sonny Landreth

  • TajMo

     Taj Mahal & Keb' Mo'

  • Got Soul

     Robert Randolph & The Family Band

  • Live From The Fox Oakland

     Tedeschi Trucks Band

Field 13 - American Roots Music

Category 51 - Best Folk Album

(For albums containing at least 51% playing time of new vocal or instrumental folk recordings.)

  • Mental Illness

     Aimee Mann

  • Semper Femina

     Laura Marling

  • The Queen Of Hearts

     Offa Rex

  • You Don't Own Me Anymore

     The Secret Sisters

  • The Laughing Apple

     Yusuf / Cat Stevens

Field 13 - American Roots Music

Category 52 - Best Regional Roots Music Album

(For albums containing at least 51% playing time of new vocal or instrumental regional roots music recordings.)

  • Top Of The Mountain

     Dwayne Dopsie And The Zydeco Hellraisers

  • Ho'okena 3.0

     Ho'okena

  • Kalenda

     Lost Bayou Ramblers

  • Miyo Kekisepa, Make A Stand [Live]

     Northern Cree

  • Pua Kiele

     Josh Tatofi

Field 14 - Reggae

Category 53 - Best Reggae Album

(For albums containing at least 51% playing time of new reggae recordings.)

  • Chronology

     Chronixx

  • Lost In Paradise

     Common Kings

  • Wash House Ting

     J Boog

  • Stony Hill

     Damian "Jr. Gong" Marley

  • Avrakedabra

     Morgan Heritage

Field 15 - World Music

Category 54 - Best World Music Album

(For albums containing at least 51% playing time of new vocal or instrumental world music recordings.)

  • Memoria De Los Sentidos

     Vicente Amigo

  • Para Mi

     Buika

  • Rosa Dos Ventos

     Anat Cohen & Trio Brasileiro

  • Shaka Zulu Revisited: 30th Anniversary Celebration

     Ladysmith Black Mambazo

  • Elwan

     Tinariwen

Field 16 - Children's

Category 55 - Best Children's Album

(For albums containing at least 51% playing time of new musical or spoken word recordings that are created and intended specifically for children.)

  • Brighter Side

     Gustafer Yellowgold

  • Feel What U Feel

     Lisa Loeb

  • Lemonade

     Justin Roberts

  • Rise Shine #Woke

     Alphabet Rockers

  • Songs Of Peace & Love For Kids & Parents Around The World

     Ladysmith Black Mambazo

Field 17 - Spoken Word

Category 56 - Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Storytelling)

  • Astrophysics For People In A Hurry

     Neil Degrasse Tyson

  • Born To Run

     Bruce Springsteen

  • Confessions Of A Serial Songwriter

     Shelly Peiken

  • Our Revolution: A Future to Believe In (Bernie Sanders)

     Bernie Sanders And Mark Ruffal

  • The Princess Diarist

     Carrie Fisher

Field 18 - Comedy

Category 57 - Best Comedy Album

(For albums containing at least 51% playing time of new recordings.)

  • The Age Of Spin & Deep In The Heart Of Texas

     Dave Chappelle

  • Cinco

     Jim Gaffigan

  • Jerry Before Seinfeld

     Jerry Seinfeld

  • A Speck Of Dust

     Sarah Silverman

  • What Now?

     Kevin Hart

Field 19 - Musical Theater

Category 58 - Best Musical Theater Album

(For albums containing at least 51% playing time of new recordings. Award to the principle vocalist(s) and the album producer(s) of 51% or more playing time of the album. The lyricist(s) and composer(s) of a new score are eligible for an Award if they have written and/or composed a new score which comprises 51% or more playing time of the album.)

  • Come From Away

     Ian Eisendrath, August Eriksmoen, David Hein, David Lai & Irene Sankoff, producers; David Hein & Irene Sankoff, composers/lyricists (Original Broadway Cast Recording)

  • Dear Evan Hansen

     Ben Platt, principal soloist; Alex Lacamoire, Stacey Mindich, Benj Pasek & Justin Paul, producers; Benj Pasek & Justin Paul, composers/lyricists (Original Broadway Cast Recording)

  • Hello, Dolly!

     Bette Midler, principal soloist; Steven Epstein, producer (Jerry Herman, composer & lyricist) (New Broadway Cast Recording)

Field 20 - Music for Visual Media

Category 59 - Best Compilation Soundtrack For Visual Media

(Award to the artist(s) and/or 'in studio' producer(s) of a majority of the tracks on the album.  In the absence of both, award to the one or two individuals proactively responsible for the concept and musical direction of the album and for the selection of artists, songs and producers, as applicable. Award also goes to appropriately credited music supervisor(s).)

  • Baby Driver

     (Various Artists)

  • Guardians Of The Galaxy Vol. 2: Awesome Mix Vol. 2

     (Various Artists)

  • Hidden Figures: The Album

     (Various Artists)

  • La La Land

     (Various Artists)

  • Moana: The Songs

     (Various Artists)

Field 20 - Music for Visual Media

Category 60 - Best Score Soundtrack For Visual Media

(Award to Composer(s) for an original score created specifically for, or as a companion to, a current legitimate motion picture, television show or series, video games or other visual media.)

  • Arrival

     Jóhann Jóhannsson, composer

  • Dunkirk

     Hans Zimmer, composer

  • Game Of Thrones: Season 7

     Ramin Djawadi, composer

  • Hidden Figures

     Benjamin Wallfisch, Pharrell Williams & Hans Zimmer, composers

  • La La Land

     Justin Hurwitz, composer

Field 20 - Music for Visual Media

Category 61 - Best Song Written For Visual Media

(A Songwriter(s) award. For a song (melody & lyrics) written specifically for a motion picture, television, video games or other visual media, and released for the first time during the Eligibility Year. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.)

  • City Of Stars

     Justin Hurwitz, Benj Pasek & Justin Paul, songwriters (Ryan Gosling & Emma Stone)

  • How Far I'll Go

     Lin-Manuel Miranda, songwriter (Auli'i Cravalho)

  • I Don't Wanna Live Forever (Fifty Shades Darker)

     Jack Antonoff, Sam Dew & Taylor Swift, songwriters (ZAYN & Taylor Swift)

  • Never Give Up

     Sia Furler & Greg Kurstin, songwriters (Sia)

  • Stand Up For Something

     Common & Diane Warren, songwriters (Andra Day Featuring Common)

Field 21 - Composing/Arranging

Category 62 - Best Instrumental Composition

(A Composer's Award for an original composition (not an adaptation) first released during the Eligibility Year. Singles or Tracks only.)

  • Alkaline

     Pascal Le Boeuf, composer (Le Boeuf Brothers & JACK Quartet)

  • Choros #3

     Vince Mendoza, composer (Vince Mendoza & WDR Big Band Cologne)

  • Home Free (For Peter Joe)

     Nate Smith, composer (Nate Smith)

  • Three Revolutions

     Arturo O'Farrill, composer (Arturo O'Farrill & Chucho Valdés)

  • Warped Cowboy

     Chuck Owen, composer (Chuck Owen And The Jazz Surge)

Field 21 - Composing/Arranging

Category 63 - Best Arrangement, Instrumental or A Cappella

(An Arranger's Award. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.)

  • All Hat, No Saddle

     Chuck Owen, arranger (Chuck Owen And The Jazz Surge)

  • Escapades For Alto Saxophone And Orchestra From Catch Me If You Can

     John Williams, arranger (John Williams)

  • Home Free (For Peter Joe)

     Nate Smith, arranger (Nate Smith)

  • Ugly Beauty/Pannonica

     John Beasley, arranger (John Beasley)

  • White Christmas

     Chris Walden, arranger (Herb Alpert)

Field 21 - Composing/Arranging

Category 64 - Best Arrangement, Instruments and Vocals

(An Arranger's Award. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.)

  • Another Day Of Sun

     Justin Hurwitz, arranger (La La Land Cast)

  • Every Time We Say Goodbye

     Jorge Calandrelli, arranger (Clint Holmes Featuring Jane Monheit)

  • I Like Myself

     Joel McNeely, arranger (Seth MacFarlane)

  • I Loves You Porgy/There's A Boat That's Leavin' Soon For New York

     Shelly Berg, Gregg Field, Gordon Goodwin & Clint Holmes, arrangers (Clint Holmes Featuring Dee Dee Bridgewater And The Count Basie Orchestra)

  • Putin

     Randy Newman, arranger (Randy Newman)

Field 22 - Package

Category 65 - Best Recording Package

  • El Orisha De La Rosa

     Claudio Roncoli & Cactus Taller, art directors (Magín Díaz)

  • Mura Masa

     Alex Crossan & Matt De Jong, art directors (Mura Masa)

  • Pure Comedy (Deluxe Edition)

     Sasha Barr, Ed Steed & Josh Tillman, art directors (Father John Misty)

  • Sleep Well Beast

     Elyanna Blaser-Gould, Luke Hayman & Andrea Trabucco-Campos, art directors (The National)

  • Solid State

     Gail Marowitz, art director (Jonathan Coulton)

Field 22 - Package

Category 66 - Best Boxed Or Special Limited Edition Package

  • Bobo Yeye: Belle Epoque In Upper Volta

     Tim Breen, art director (Various Artists)

  • Lovely Creatures: The Best Of Nick Cave And The Bad Seeds (1984 - 2014)

     Tom Hingston, art director (Nick Cave And The Bad Seeds)

  • May 1977: Get Shown The Light

     Masaki Koike, art director (Grateful Dead)

  • The Voyager Golden Record: 40th Anniversary Edition

     Lawrence Azerrad, Timothy Daly & David Pescovitz, art directors (Various Artists)

  • Warfaring Strangers: Acid Nightmares

     Tim Breen, Benjamin Marra & Ken Shipley, art directors (Various Artists)

Field 23 - Notes

Category 67 - Best Album Notes

  • Arthur Q. Smith: The Trouble With The Truth

     Wayne Bledsoe & Bradley Reeves, album notes writers (Various Artists)

  • Big Bend Killing: The Appalachian Ballad Tradition

     Ted Olson, album notes writer (Various Artists)

  • The Complete Piano Works Of Scott Joplin

     Bryan S. Wright, album notes writer (Richard Dowling)

  • Edouard-Léon Scott De Martinville, Inventor Of Sound Recording: A Bicentennial Tribute

     David Giovannoni, album notes writer (Various Artists)

  • Live At The Whisky A Go Go: The Complete Recordings

     Lynell George, album notes writer (Otis Redding)

  • Washington Phillips And His Manzarene Dreams

     Michael Corcoran, album notes writer (Washington Phillips)

Field 24 - Historical

Category 68 - Best Historical Album

  • Bobo Yeye: Belle Epoque In Upper Volta

     Jon Kirby, Florent Mazzoleni, Rob Sevier & Ken Shipley, compilation producers; Jeff Lipton & Maria Rice, mastering engineers (Various Artists)

  • The Goldberg Variations - The Complete Unreleased Recording Sessions June 1955

     Robert Russ, compilation producer; Matthias Erb, Martin Kistner & Andreas K. Meyer, mastering engineers (Glenn Gould)

  • Leonard Bernstein - The Composer

     Robert Russ, compilation producer; Martin Kistner & Andreas K. Meyer, mastering engineers (Leonard Bernstein)

  • Sweet As Broken Dates: Lost Somali Tapes From The Horn Of Africa

     Nicolas Sheikholeslami & Vik Sohonie, compilation producers; Michael Graves, mastering engineer (Various Artists)

  • Washington Phillips And His Manzarene Dreams

     Michael Corcoran, April G. Ledbetter & Steven Lance Ledbetter, compilation producers; Michael Graves, mastering engineer (Washington Phillips)

Field 25 - Production, Non-Classical

Category 69 - Best Engineered Album, Non-Classical

(An Engineer's Award. (Artists names appear in parentheses.))

  • Every Where Is Some Where

     Brent Arrowood, Miles Comaskey, JT Daly, Tommy English, Kristine Flaherty, Adam Hawkins, Chad Howat & Tony Maserati, engineers; Joe LaPorta, mastering engineer (K.Flay)

  • Is This The Life We Really Want?

     Nigel Godrich, Sam Petts-Davies & Darrell Thorp, engineers; Bob Ludwig, mastering engineer (Roger Waters)

  • Natural Conclusion

     Ryan Freeland, engineer; Joao Carvalho, mastering engineer (Rose Cousins)

  • No Shape

     Shawn Everett & Joseph Lorge, engineers; Patricia Sullivan, mastering engineer (Perfume Genius)

  • 24K Magic

     Serban Ghenea, John Hanes & Charles Moniz, engineers; Tom Coyne, mastering engineer (Bruno Mars)

Field 25 - Production, Non-Classical

Category 70 - Producer Of The Year, Non-Classical

(A Producer's Award. (Artists names appear in parentheses.))

  • Calvin Harris

     • Don't Quit (DJ Khaled & Calvin Harris Featuring Travis Scott & Jeremih) 

     • Funk Wav Bounces Vol. 1 (Calvin Harris Featuring Various Artists) 

  • Greg Kurstin

     • Concrete And Gold (Foo Fighters) 

     • Dear Life (Beck) 

     • Dusk Till Dawn (ZAYN Featuring Sia) 

     • LOVE. (Kendrick Lamar Featuring Zacari)

     • Strangers (Halsey Featuring Lauren Jauregui)

     • Wall Of Glass (Liam Gallagher) 

  • Blake Mills

     • Darkness And Light (John Legend) 

     • Eternally Even (Jim James) 

     • God Only Knows (John Legend & Cynthia Erivo Featuring yMusic)

     • Memories Are Now (Jesca Hoop) 

     • No Shape (Perfume Genius) 

     • Semper Femina (Laura Marling) 

  • No I.D.

     • America (Logic Featuring Black Thought, Chuck D & Big Lenbo & No ID)

     • The Autobiography (Vic Mensa) 

     • 4:44 (JAY-Z) 

  • The Stereotypes

     • Before I Do (Sevyn Streeter) 

     • Better (Lil Yachty Featuring Stefflon Don) 

     • Deliver (Fifth Harmony) 

     • Finesse (Bruno Mars) 

     • Mo Bounce (Iggy Azalea) 

     • Sunshine (Kyle Featuring Miguel)

     • That's What I Like (Bruno Mars) 

Field 25 - Production, Non-Classical

Category 71 - Best Remixed Recording

(A Remixer's Award. (Artists names appear in parentheses for identification.) Singles or Tracks only.)

  • Can't Let You Go (Louie Vega Roots Mix)

     Louie Vega, remixer (Loleatta Holloway)

  • Funk O' De Funk (SMLE Remix)

     SMLE, remixers (Bobby Rush)

  • Undercover (Adventure Club Remix)

     Leighton James & Christian Srigley, remixers (Kehlani)

  • A Violent Noise (Four Tet Remix)

     Four Tet, remixer (The xx)

  • You Move (Latroit Remix)

     Dennis White, remixer (Depeche Mode)

Field 26 - Surround Sound

Category 72 - Best Surround Sound Album

(For vocal or instrumental albums in any genre. Must be commercially released on DVD-Audio, DVD-Video, SACD, Blu-Ray, or burned download-only/streaming-only copies and must provide a new surround mix of four or more channels. Award to the surround mix engineer, surround producer (if any) and surround mastering engineer (if any).)

  • Early Americans

     Jim Anderson, surround mix engineer; Darcy Proper, surround mastering engineer; Jim Anderson & Jane Ira Bloom, surround producers (Jane Ira Bloom)

  • Kleiberg: Mass For Modern Man

     Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Eivind Gullberg Jensen & Trondheim Symphony Orchestra And Choir)

  • So Is My Love

     Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Nina T. Karlsen & Ensemble 96)

  • 3-D The Catalogue

     Fritz Hilpert, surround mix engineer; Tom Ammermann, surround mastering engineer; Fritz Hilpert, surround producer (Kraftwerk)

  • Tyberg: Masses

     Jesse Brayman, surround mix engineer; Jesse Brayman, surround mastering engineer; Blanton Alspaugh, surround producer (Brian A. Schmidt, Christopher Jacobson & South Dakota Chorale)

Field 27 - Production, Classical

Category 73 - Best Engineered Album, Classical

(An Engineer's Award. (Artist names appear in parentheses.))

  • Danielpour: Songs Of Solitude & War Songs

     Gary Call, engineer (Thomas Hampson, Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony)

  • Kleiberg: Mass For Modern Man

     Morten Lindberg, engineer (Eivind Gullberg Jensen, Trondheim Vokalensemble & Trondheim Symphony Orchestra)

  • Schoenberg, Adam: American Symphony; Finding Rothko; Picture Studies

     Keith O. Johnson & Sean Royce Martin, engineers (Michael Stern & Kansas City Symphony)

  • Shostakovich: Symphony No. 5; Barber: Adagio

     Mark Donahue, engineer (Manfred Honeck & Pittsburgh Symphony Orchestra)

  • Tyberg: Masses

     John Newton, engineer; Jesse Brayman, mastering engineer (Brian A. Schmidt, Christopher Jacobson & South Dakota Chorale)

Field 27 - Production, Classical

Category 74 - Producer Of The Year, Classical

(A Producer's Award. (Artist names appear in parentheses.))

  • Blanton Alspaugh

     • Adamo: Becoming Santa Claus (Emmanuel Villaume, Kevin Burdette, Keith Jameson, Lucy Schaufer, Hila Plitmann, Matt Boehler, Jonathan Blalock, Jennifer Rivera & Dallas Opera Orchestra)

     • Aldridge: Sister Carr

Share this article:

Related Article

Must Read

comments powered by Disqus

More from CCD

Weather

Top Topics

China Christian Daily

Copyright © 2017 The China Christian Daily , INC. All Rights Reserved.